Yetenekli misin Türkiye?

Yetenek yarışmaları en eski yarışmalardan biridir sanırım. Küçükken dinlediğimiz masallarda bir kral haber uçurur ve insanlara en yetenekli doktordan büyücülere kadar gelmesini buyurur. İnsanlar hayatı boyunca hem yeteneklerini sergilemek hem de yetenekleri görmek ister. Yetenek yarışmaları da tam burada imdada yetişiyor.

Eski Türk filmlerinde kahramanlar ses yarışmasına katılır ve kazanır. Ardından bir plak çıkarır ve ünlü olurlar. Belki bu tarz hikayeler bizi yetenek yarışmalarına karşı daha güçlü bağlarla bağlamıştır. Televizyon ekranlarında yakın zamanda birçok yetenek programı düzenlenmiştir; ses yarışmaları, oyunculuk yarışmaları, modellik yarışmaları ve bunlara benzer birçok yarışma. Ancak bunlar arasında öyle bir yarışma var ki tüm yetenek yarışmalarını solladı. O da ”Yetenek Sizsiniz Türkiye! ”

”Yetenek sizsiniz Türkiye” yayın hayatına başlar başlamaz çok yoğun bir ilgi ile karşılaştı. Tüm Türkiye klasik biçimlerin dışına çıkan bu yarışmaya konsantre oldu. Yarışmanın bir boyutu var, ” Herhangi bir yeteneği olduğuna inan kişi sahneye çıkar ve jüri oylar.” Bu yeteneğin ne olduğunun önemi yok.

”Yetenek sizsiniz Türkiye” bir anda Türkiye’de ne kadar çok yeteneği olan ya da öyle olduğunu düşünen insanların olduğunu gösterdi ve ”Yetenek sizsiniz Türkiye’nin” sahnesi bir anda sirke döndü. Nasıl sirklerde cambazlardan akrobatlara kadar çeşit çeşit yetenek varsa, burada da vardı. İnsanlar bu yüzden ekrandan gözlerini alamadılar.

Sadece belirli bir alandaki yetenek aransa idi, belki daha az sevilirdi. Ama, biri sahneye çıkıyor resim yapıyor, biri hayvanı ile şov yapıyor ve bir diğeri ise şarkı söylüyordu. Birbirinden bağımsız yeteneklerin daha neler yapabileceklerini düşünmek ilgiyi iyice arttırıyordu.

Herkes üç evet almak için eteklerindeki tüm taşları döküyor ve hiç yoktan iki evete tav oluyorlardı. Bir yandan da tek evet bile alamayan hatta şovları tamamen izlenmeyenler bile oluyordu. Üç hayır birkaç dakika içinde çalınca büyük hayal kırıklığı yaşanıyor ve işte o zaman yarışmacının payına “yeteneksiz” sıfatı düşüyordu.

İnsanların kiminin yetenekli kiminin yeteneksiz olduğunun seçildiği bu programa ilgisi hala devam etmektedir. Çünkü televizyonlara ilgiyi çekmenin farklı alternatifleri şu an üretilememektedir.