Türkiye’deki En Büyük Sanat Yarışmaları

Türkiye’de sanatçıların, sanatçı adaylarının emeklerinin desteklenmesi adına çeşitli sanat dallarında yarışmalar düzenlenmektedir. Bazı yarışmalar yöresel alanlarla sınırlı olsa da ülke çapında ya da uluslararası yarışmalar da vardır.

Türkiye’de sanatın özgürce yapılması ve sanatçının desteklenmesi adına yapılan büyük yarışmalar ve ayrıntıları şöyle:

Akbank Günümüz Sanatçıları Ödülü

Akbank sanata verdiği desteği her dönem gösteren büyük şirketlerden biri. Kendine ait sergi salonları vs. olan Akbank birçok şehirde festivallere de sponsor olmaktadır.

Bu yıl otuz yedincisi düzenlenecek olan Akbank Günümüz Sanatçıları Ödülü, çağdaş sanatları desteklemek amacıyla verilmektedir.Resim ve Heykel Müzeleri Derneği ve Akbank Sanat’ın beraber çalışmaları sonucunda verilen bu ödül; resim, fotoğraf, video, heykel, seramik, cam, baskı, grafik tasarım, yerleştirme, yeni medya ve karışık teknik gibi çağdaş sanat alanları içindir.

Kırk yaşın altında olan her sanatçının katılabileceği bu yarışmada ilk üç kişiye ödül olarak destek parası verilmektedir.

İstanbul Rotary Sanat Yarışması

Türkiye’nin en eski derneklerinden biri olan Rotary Kulübü sanatı ve sanatçıyı desteklemek amacıyla her yıl bir yarışma düzenlemektedir. Hem sanatın yüceltilmesi hem de sanatçının desteklenmesi amacı güden Rotary Kulübü’nün yaptığı sanat yarışması çağdaş sanatların dallarını kapsamaktadır.

1 Ocak 1983 ve üzeri doğumlu sanatçıların katılacakları yarışmanın alanları, resim, heykel, fotoğraf, seramik, video-art, performans, dijital sanat, işitsel sanat gibi çağdaş sanatın dalları olmalı.

Yarışma bireysel başvurulara açık olduğu gibi ekiple de başvuru yapılabilir.

Nuri İyem Resim Ödülü

Nuri İyem Resim ödülü on üç yıldır verilmektedir. Nuri İyem Resim Ödülü adı üzerinde resim dalındaki sanatçıları desteklemek adına verilmektedir. Evin Sanat Galerisi tarafından verilen Nuri İyem Resim Ödülü adını ünlü ressamdan almaktadır.

Nuri İyem Resim Ödülü için başvuru şartları öncelikle Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmaktır. On sekiz yaşından büyük olan herkesin katılabileceği resim ödülü ilk kez yarışmaya katılmış eserler içindir.

Zilberman Gallery ‘’Genç Yeni Farklı’’

Bu sene onuncu düzenlenecek sergi 2019 yılı için farklı bir formatta gerçekleşecek olsa da , genel olarak yeni sanatçıların eserlerini sergileme üzerine kurulan bir yarışma. Bu sene ise geçmiş yılların en iyileri sergilenecek.