Survivor neden bu kadar sevildi?

Türkiye’nin son yıllarda en çok sevilen yarışması olan Survivor neden bu kadar sevildi? Bu zamana kadar yaşanmamış hangi duyguyu yaşattı. Survivor’ı izlemenin yanında yarışmaya katılmaya çalışan binlerce insana cazip gelen şeyler neler? Dünyanın en zor yarışması Survivor incelemesi.

Survivor Acun Ilıca’nın en büyük projelerinden biri olarak Türk televizyonlarında yer edindiğinde kimse bu kadar sevileceğini tahmin etmemişti. Üzerinden geçen onca zamana karşın, hala ilgilinin devam etmesi ve izleyiciyi ekrana bağlaması Survivor’ın en büyük başarısı olarak kabul edilebilir.

Her geçen yıl zorlaşan yarışmaya katılmak için sıraya giren insanların sayısı ise şaşırtıcı. Zorlukla doğru orantılı başvuru sayısı alan yarışma için kontenjan oldukça sınırlı.

Surivor da insanları en çok çeken şey yarışmanın öngörülemez oluşu. Yani bugün favori olan yarışmacı yarın sakatlanabilir ve yarışmaya veda edebilir. Ya da zayıf sayılan bir yarışmacı herkes tarafından çok sevilebilir. Bu da onu finale taşıyabilir. İşte bunun gibi kesin dengeleri olmayan ve ucu açık olan yarışmanın belki de en cazip yönü budur.

Survivor Türkiye’nin, ilk yarışmaları ve son yarışmaları karşılaştırıldığında ciddi bir zorluk farkı vardır. Her sezon temelde yalnızlık ve açlık dengesi üzerine kurulduğundan oldukça zordur. Ama gerek yarışmanın süresi gerekse de oyunlar ve diğer kuralların zorlaşması yarışmada bir şeyin değişmesini sağlayamamıştır oda ” Zayıf halkanın akıbeti ne olacak sorusu! ”

Zayıf halka özellikle ünlüler arasından, tanınan ve sevilen ama sportif bir geçmişi olmayan kişilerdir. Herkes bu ünlü ne yapacak diye bekler. Hayatı boyunca belki futbol bile oynamamış bir ünlünün yapacakları oldukça ilgi çekici olmaz mı?

İlginç kişileri izlemek de insanlara büyük bir haz veriyor. Yarışmaya katılan oldukça efendi, sıradan ve güçlü birisindense, gücü tahmin edilemeyen ama çok ilginç özellikleri olan birini izlemek daha keyifli geliyor. Çünkü standartlarda insanları her yerde görüyoruz ancak açlıkla kıvranan bir çılgının yapacaklarına kolay kolay şahit olamayız.

Yarışmalar ise son durak. Survivor’daki eğlenceli yarışmalar sıkı takipçi olmayanları bile ekrana kilitleyebiliyor. Değişen, zorlayan ve bu yarışmayı en zor yarışma yapan etkenlerden oyun parkurları, izleyenler de bağımlılık yaratabiliyor.