Rota Sanat Yarışması

İstanbul’da yapılan sanat yarışmalarından biri daha açıklandı. Plato Sanat ve İstanbul Ayvansaray Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi ve aynı üniversitenin Mimarlık Fakültesinin ortaklığı ile Rota Sanat Yarışması düzenlenmekte. İstanbul’un en eski semtlerinden birinde, Balat’da yerleşkesi olan üniversite, Plato Sanat ile beraber yaptığı çalışmalar ve eğitimi ile biliniyor.

Rota Sanat Yarışması, genç yetenekleri keşfetmek üzere yapılmakta ve tüm Türkiye’deki gençlerin katılımına açık.

Rota Sanat Yarışması lise öğrencileri, lisans ve lisansüstü öğrencilerinin bir arada ilk kez değerlendirildiği bir yarışma. Yaş farkına bakılmaksızın genç yetenekleri keşfeden yarışmanın en önemli amacı gençlerin deneyimini arttırmak.

Yeni yeteneklerin, Rota Çağdaş Sanat Yarışması ile profesyonel hayata adım atmaları sağlanmakta. Bu yarışmaya katılan öğrenciler sergi deneyimi yaşayarak, alanında deneyimli isimlerle tanışacaklar. Böylece sanat kariyerlerine doğru yön verme şansını elde edecekler.

Yarışmaya Katılım Koşulları

Rota Çağdaş Sanat Yarışması’na Milli Eğitim Bakanlığına bağlı olan tüm liselerde eğitim gören lise öğrencileri, özel ya da devlet üniversitelerinde okuyan lisans öğrencileri, ayrıca yine güzel sanatlar veya mimarlık alanında eğitim gören yüksek lisans ve doktora öğrencileri katılabilir.

Yarışmaya katılan ve başarı ödülü kazanan öğrencilere, diğer yarışmalardan farklı olarak alanında başarılı, uzmanlaşmış profesyoneller ve akademisyenlerce eğitim verilecek. Farklı kategorilerde hazırlanan Sanat ve Kariyer Eğitimi programına katılma hakkı kazanan öğrenciler, geleceklerini doğru şekilde planlama imkanına ulaşabilecekler.

Yarışma sonuçlandığında hem ödüller takdim edilecek, hem de açılacak sergide yapıtlar sanatseverle buluşacak.

Yarışmaya katılmak isteyen yetenekli öğrencilerin başvuru dosyalarını 11 Mart 2019 tarihinden itibaren 9 Ağustos 2019 tarihine kadar ulaştırması gerekmekte. Jüri değerlendirmesi 2 Eylül 2019 tarihinde açıklanacak ve açılış töreninde ödüller sahiplerine verilecek. Sergi açılışı ve ödül töreni 3 Ekim 2019 tarihinde gerçekleşecek. Sanat ve Kariyer Eğitimi almaya hak kazanan öğrenciler için oturumlar 4-5 Ekim 2019 tarihilerinde gerçekleşecek.

Yarışmada verilecek ödüller

Lise öğrencileri arasından seçilen başarılı üç eser sahibine 1000 TL para ödülü verilecek.

Lisans kategorisinde yarışmaya katılan başarılı üç eser sahibine 2000 TL para ödülü verilecek.

Lisansüstü kategorisinde yarışmaya katılan başarılı üç eser için 3000 TL para ödülü verilecek.