Oyun Dünyasındaki Sanat

Oyun dünyasındaki gerçeklik algısı her yeni oyunla bir kat daha artıyor. Artık oynadığımız oyunlardaki görüntüler gerçek yaşamın içinden bir parçaymış gibi gelmeye başlıyor. Belki de oyunlara bağlanmamız da ki güçlü etkenlerden biri de bu oluyor.

Oyundaki görsellik de bir sanat sayılabilir mi, henüz net bir cevap yok. Ama insanlar tarafından kabul gören bir gücü olduğunu hepimiz kabul ediyoruz. Bir oyunun evrenini yaratmak, her bir parçasını ayrıca düşünmek ve tasarlamak, özel bir gücü temsil etmez mi?

Oyun oynamak en köklü dürtülerimizden biri değil midir? Küçük bir bebekken ilk verdiğimiz tepkiler birer oyundur. Bin yıllardan beri insanoğlunun ürettiği yüzlerce binlerce oyun yok mu? Oyun oynamak kanıksadığımız ayrıca pek de sevmediğimiz bir dürtü.

Oyunlar doğadan kopup teknolojinin dünyasına girmeye başladıktan sonra oyun oynama anlayışımız da değişti. Önceleri dokunduğumuz, beraber aynı havayı soluduğumuz oyun arkadaşlarımıza ihtiyaç duymayı azalttık. Ya da beraber oyun oynadığımız kişilerle sanal bir dünyada rekabet etmeye başladık. Gameboy denildiğinde belli bir yaşın üzerindeki kişiler için bir anlam taşırdı. Kara kutular, atariler derken şimdiki üç boyutlu oyunlara gelen süreç. .Oyun oynamak ilk başlarda bir şeyler kazanma üzerineyken geldiğimiz noktada yerini uzun uzadıya yapılan stratejiler aldı. Sadece oynamak değil düşünmek ve doğru hamlelerde bulunmak artık daha önemli.

Önceleri sanki kağıda çizdiğimiz şeyler hareketlenmiş gibi gelirdi. Zamanla oyunlar renklenmeye sonrasında ise, iki boyutlu daha karışık oyunlara ve gelinen son noktada gerçeklik algımızı değiştiren üç boyutlu sanal gerçeklik oyunlarına doğru evrildi. Algılarımızı ters yüz eden bu oyunlar, hayal ürünü bir evren yaratmaya başladı ve insanlar buna alışmakta güçlük çekse de kendini içinde bulduğu estetik güzellik ve mimari sanat karşısında, hayranlığını gizleyemez oldu.

Oyun dünyasındaki bu sanat gerçeğini yadsıyamayız. Çünkü insanların hayallerini kurdukları yerlerde kendilerini bulabilmeleri inanılmaz bir duygudur. Burada uygulanan sanat ise, oyunlar için çok büyük bir öneme sahiptir. Çünkü görsel ihtişam sizin ruhunuzu doyurur ve aklınızın sınırlarını zorlar, işte yeni nesil oyunlar tam da sanatın içinde bir yerde.