Nevşehir’de Kadınlar Sanat ile Buluşuyor

Nevşehir’in en güzel ilçelerinden biri olan Avanos’da güzel bir gelişme yaşanıyor. Belediye tarafından kadınların eğlence ile beraber çeşitli eğitimler alarak hoşça vakit geçirebilecekleri ve sosyalleşecekleri bir merkez açılıyor.

Kadın Demek, Kültürel Zenginlik Demek

8 Mart’ta Nevşehirli kadınlara hediye, Avanos Belediyesi i8 Mart Dünya Kadınlar Günü/i için Avanoslu kadınlara çok güzel bir hediye hazırladı. Kapadokya’nın bulunduğu Avanos ilçesinde açılacak evde kadınların sosyal hayatları artık daha da zenginleşecek.

Avanos Belediye’sinin iKadınlar Evi /i ismini verdiği merkezde paneller ve eğitimler olacak. Kadınların boş vakitlerinde kendilerine zenginlik katabilecekleri birçok etkiliği, bu evde gerçekleştirebilecekler. Eğitim amaçlı kursların da verileceği evde, özellikle maddi imkansızlıklar yaşayan yetenekli kadınların, sanat üretebilmeleri için atölyeler açılacak. Kadın evinde yer alacak üretim malzemeleri ise kadınların sınırsız kullanımına sunulacak. Kadın Evi projesi ile kadınlar evlerinde kalmayıp, hem sosyalleşecek hem de yeni kültürlere yelken açacaklar. Bu sayede kadınlar yaptıkları ürünleri satarak, maddi gelir elde etme şansını dahi yakalayabilecekler. Avanos Belediye’sinin seçtiği tarih de çok özel. Kadınların haklarını kazandıkları, seslerini duyurdukları ve baskıları ortadan kaldırmak için mücadele verdikleri 8 Mart Dünya Kadınlar Günü ”Kadın Evi”nin açılış günü olacak.

Nevşehir’de yaşayan tüm <a href=”http://www.cumhuriyet.com.tr/etiket/Nev%C5%9Fehir/6l

“>kadınlara açılan bu kapı, kadınların yapabilecekleri şeylerin simgesi olacak ve öncelikle okuma ve yazma bilmeyen kadınlar için dersler verilecek. Türkiye’de okuma ve yazma oranı her ne kadar yüksek olsa da, hala okuma ve yazma bilmeyenlerin sayısı bir hayli fazladır. Buda kadınlarımızın başkasının yardımına mahkum olması anlamına gelmektedir. Ülkemizde özellikle kadınların okuma ve yazma oranının daha düşük olması ise ülkemiz adına vahim bir durumdur.

Kadınların gündelik hayatlarına fazlasıyla katkı sağlayacak olan ”Kadın Ev”inde; resme ilgisi olan kişiler, resim yapmasını, heykel sanatına ilgisi olanlar heykel sanatını ve fotoğrafçılığa ilgisi olanlar ise fotoğrafçılık sanatını öğrenme şansını yakalayacak. Kadın evinde ayrıca müzik dersleri de verilecek ve müzik açlığını hiç bir zaman giderme fırsatı bulamamış kadınlar, müzikle tanışma fırsatını yakalayacaklar. Bu ve buna benzer evler enstitü sınıfında açılmalı ve ülkemiz sorgulayan ve düşünen insanlar ülkesine hızla dönüşmelidir.