Maksim Mrvica Türkiye’de

Saniyede 16 nota çalabilen, Dünya’nın en hızlı parmaklarına sahip Hırvat sanatçı Maksim Mrvica Türkiye’ye geldi. 20 Mart 2019 tarihinde Cemal Reşit Rey konser salonda gerçekleşen konser, doğal olarak, çok büyük ilgi gördü.

En çok dinlenen klasik-crossover piyanisti olan ve klasik müzik ile elektro-POP’u bir araya getirerek yorumlayan Hırvat sanatçının, tüm Dünya’da verdiği tüm konserler kapalı gişe izlenirken, Türkiye konseri öncesi, hayranları için hem mutluluk hem de bilet bulma telaşı bir arada yaşandı. Zira, bugüne kadar sadece 2010 yılında olmak üzere bir kere Türkiye’ye gelen sanatçıyı görme ve dinleme şansını kimse kaçırmak istemezdi.

Büyük Bir Yetenek İle Anlam Kazanmış Bir Hayat

Maksim Mrvica, piyanoya dokuz yaşında başlamış. O yaşlarda ilk parçalarını çalan sanatçı, on iki yaşında ilk konserini vermiş. Gençliğinde, Balkanlarda çıkan savaştan etkilenerek sahnelerden biraz uzak kalsa da, müzik eğitimini Paris’te tamamlayan müzisyenin çıkardığı “Piano Player” albümünün satışları 4 milyonu geçmiş. Böylece büyük bir yetenek, müzik piyasasındaki ve Dünya sahnelerindeki yerini almış. Aldığı ödüllerin saymakla bitirilemeyeceğini sanırız söylemeye gerek yok.

Klasik müziğin yaşayan dehası olarak kabul edilen Maxim Mrvica, son çıkardığı albüm olan “New Silk Road” için düzenlediği turne ile Dünya sahnelerinde ses getirmeye devam ediyor. Bu kapsamda, 20 Mart’ta İstanbul’da da konser veren Hırvat sanatçı:http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/diger/223684/Haftanin_Sanat_Cizelgesi_21_Subat-_28_Subat.html Türkiye’de, verdiği röportajlarda neden bu kadar sevildiğini de anlatmış. Maxim Mrvica, çalınmamak üzere yazıldığını ifade ettiği ve kendisinden başka henüz kimsenin tek başına çalamadığı Flight Of The Bumblebee parçasını, saniyede 16 notaya basabilen ve bu konuda Dünya’da tek olan Maxim Mrvica, 56 saniyede bitiriyor. Bildiğimiz klasik müzik eserlerin arasına pop ve elektronik müziği de serpiştirip film müziklerinden de seçmeler yapan Maxim Mrvica, türler arasındaki ayrımı ortadan kaldırdığı için farklı bir soluk getirdi ve inanılmaz bir ilgi görüyor.

Yazımızın başında da ifade ettiğimiz gibi, Türkiye’de verdiği konsere giden çok sayıda genç kendisinden ilham alırken, Maxim Mrvica’nın yeniden Türkiye’de konser vermesi gerektiği söyleyen çok sayıda kişi var. Çünkü bu konsere de bilet bulamadığı için gidemeyen binlerce hayranı var.

Şüphe götürmez bir gerçektir ki, bu muhteşem yeteneği yeniden Türkiye’de görmek harika olacak…