İstanbul’da İki Sergi Açıldı

İstanbul kültür sanat hayatını renklendiren bir sergi açıldı. İranlı yedi kadın sanatçının eserlerinin sergilendiği resim sergisi sanatseverlere kapılarını açtı.

Kadıköy’de sergilenen ve 1 Nisan’a kadar açık olacak İranlı Kadın Ressamlar sergisinin ana konusu toplumsal cinsiyet rolleri.

Bu sene 8 Mart Kadınlar Günü dolayısıyla yapılan çağrılara ses veren bir sergi sanatseverler ile buluştu. İstanbul Kadıköy’de bulunan moda Galeri Pasaj’da yedi İranlı ressamın eserlerinden oluşan sergi 1 Nisan’a kadar açık olacak.

Toplumsal cinsiyet rollerini konu alan serginin, cinsiyet ayrımının yapıldığı İran’dan gelen sanatçılar tarafından hazırlanması ise çok özel bir durum. Açılışı 8 Mart Dünya Kadınlar Gününde yapılan sergi, eğitmen Prof. Dr. Hamid Namdar resim atölyesinde biraraya gelen 7 İranlı kadının yaptığı çalışmalar sonucunda oluştu.

Bu sergide yer alan her eserin anlatmak istediği konu toplumsal cinsiyet rollerinin oluşturduğu travmalar.

Genç yeteneklere ilham olacak bu sergi, henüz ziyaret etmeyenler için mutlaka gezilip görülmeli.

Suriyeli Muhammed Hamudi’nin Umut Sergisi

Suriye’de yaşayan 15 yaşındaki işitme ve konuşma engelli Muhammed Hamudi, Türkiyeli hayırsevelerin yardımıyla eserlerini sergileme fırsatı buldu. Muhammed Hamudi’nin “Hamudi Suriye’yi Umuduyla Aydınlatacak” isimli resim sergisi, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür Daire Başkanlığı’nın desteğiyle Ali Emiri Kültür Merkezi’nde düzenlenen açılış töreniyle sanatseverlerin beğenisine sunuldu.

Muhammed Hamudi hem çok genç, hem engelli, hem de çok yetenekli. Tesadüfen bu genç yetenekle karşılaşan aktivist Aynur Karabulut bu eserlerle Türk hayırseverleri bir araya getirdi. Muhammed Hamudi’nin sesi olmak için verilen çaba sonuçsuz kalmadı.

Suriye’deki savaş ve umut temalı bu özel resimler İstanbul’da sergilenmeye başladı.

Bu sergi ile Suriye’de yaşayan engelli çocukların hayatlarına dokunmak isteniyor. Resim sergisi ile beraber yapılacak yardım çalışmaları ile engelli çocukların eğitimi için para toplanacak.

Türk yardımseveler tarafından resim defteri İstanbul’a geldikten sonra hemen sergi çalışmalarına başlandı. İstanbul’da şu an Ali Emiri Kültür Merkezi’nde sergilenecek resim sergisi, daha sonra İstanbul’un çeşitli yerlerinde de insanlarla buluşacak.

Sergi Muhammedi Hamudi’nin beş kardeşi ile beraber iç savaşta geçirdiği yıllar boyunca yaptığı yirmi beş eserden oluşuyor. Bu resimler iç savaşın etkisini anlatıyor.