İstanbul Film Festivalinde Önerilen Filmler

38’incisi düzenlenen İKSV İstanbul Film Festivali’nde, beyaz perdede izleyiciler ile buluşacak 186 film arasından hangi filmleri tercih etmek gerekiyor? İstanbul Film Festivali 5 – 16 Nisan arasında gerçekleştirilecek. Tabii olarak, yayınlanacak filmler arasından sizler için önereceklerimiz var.

İstanbul Film Festivali, özellikle sektöre yeni girecek genç yetenekler için oldukça değerli bir festival. Çünkü, bu festivalde sergilenen filmler, dünyanın her ülkesinden seçilen ilham verici eserler. Yolun başındaki gençler için bir yol haritası olacak bu eserleri izlemek, hem bilgiyi hem de düşsel gücü geliştirmede bir mihenk taşı.

Berlin Film Festivali’nden İstanbul Film Festivali’ne Yüzleşme

Berlin Film Festivalinde Jüri Büyük Ödülü alan Fronçois Ozon’un yazıp yönettiği “Yüzleşme” (Grâce A Dieu), sinema izleyicileri ile buluşacak. Bu filmde, üç erkeğin hikayesi anlatılmakta. Maalesef değişmeyen bir acıya odaklanan filmde, çocukken tacize uğrayan Alexandre, François ve Gilles adlı üç erkeğin öyküsü anlatılmakta.

Film, Fransa’da gerçekten yaşanmış bir acılı hikayeyi anlatmakta. Çocukken bir rahip tarafından cinsel istismara uğrayan üç erkek, önce birbirleri ile yüzleşir, ardından da hala görevde olan rahibin karşısına çıkarlar. Yıllarca sustukları bu gerçek karşısında sessizliği bozma çabalarının anlatıldığı film, festivalin en iyilerinden.

Altın Ayı Ödüllü “Eşanlamlılar”

İstanbul Film Festivali’nde gösterilecek bir diğer Berlin Film Festivali kaynaklı eser “Eşanlamlılar”. Berlin Film Festivali’nde Altın Ayı Ödülü alan film, bir asimilasyon hikayesini anlatıyor.

İsrail’den Fransaya göç eden Yoav ailesi, zaman içinde asıl kimliklerini kaybederler. Hatta, ileri boyuta çıkan bu kimlik reddi, onları asıl benliklerinden iyice çıkarır.

Yapımcının kendi öz yaşamından esinlenerek çektiği film, özellikle göçmen hayatları anlatmasındaki güçlü dil ile, oldukça başarılı.

Kız Kardeşler

İstanbul Film Festivali ile seyirci karşısına çıkan bir diğer film ise “Kız Kardeşler”.

Kendisinini “Tepenin Ardı” ve “Abluka” filmleri ile tanıdığımız Emin Alper!in yeni filmi, daha önce de Berlin Film Festivalinde yarışmıştı. Altın Ayı ödülünü kazanamasa da övgüler alan “Kız Kardeşler”, festivalin en iyilerinden.

Kız Kardeşler bir Anadolu hikayesi. Annelerinin ölümünün ardından ayrı evlere besleme olarak verilen üç kız kardeşin, gittikleri evlerde tutunamamasını anlatıyor film. Aslında orada tutunamayan Reyhan, Nurhan ve Havva’nın kendi evlerine geri dönüp hayata tutunmalarını anlatıyor.