BASE 2019 başvuruları 1 Mayıs’ta

Türkiye’nin ilk toplu Güzel Sanatlar Fakültesi mezunları sergisi olan Base bu yıl da genç yetenekleri sanatseverlerle buluşturuyor. Türkiye genelinde yer alan devlet ya da özel üniversitelerin güzel sanatlar bölümünde okumuş ve mezun olmuş her alandan yeni mezuna kapılarını açıyor.

Base çağdaş- modern sanatlar dalında ( resim, heykel, fotoğraf ve video, grafik tasarım, görsel iletişim tasarımı, baskı sanatları, cam ve seramik) eğitim almış ve profesyonelliğe ilk adımını atmaya hazırlanan gençlere destek oluyor.

Genç yeteneklerin profesyonel hayata geçişlerinde öncü bir kuvvet olan Base 2019 yılı için açık çağrı yaptı. 1 Mayıs 2019 tarihinden itibaren başvuruları almaya başlayacak Base, resim, heykel, fotoğraf ve video, grafik tasarım, görsel iletişim tasarımı, baskı sanatları, cam ve seramik bölümlerinden yeni mezun olan (lisans ve lisansüstü) ya da son sınıfa okuyan genç yeteneklerin başvuru dosyalarını bekliyor.

Base bu sene üçüncü sergisi ile sanatseverlerin karşısına çıkacak. Türkiye’de yer alan her türlü üniversitelerin:https://www.aksam.com.tr/egitim/20182019-ozel-universite-fiyati-ne-kadar-vakif-universitesi-yeni-kayit-fiyatlari-isim-isim/haber-757994 mezun öğrencilerinin katılabileceği yarışmaya geçtiğimiz sene ilgi oldukça büyüktü. Çünkü çok sayıda mezun veren güzel sanatlar bölümünde öğrencilerin kendilerini tanıtmalarının farklı bir yolu yok. Bu genç yetenekler kendilerini tanıtmak için çoğu kez yarışmalara başvuru yapmaları gerekiyor.

Sanatın kendini sergilemesinde güçlü bir lokasyon olan İstanbul için Base de önemli bir galeri görevi görmekte. Bundan dolayı geçtiğimiz yılki sergiye öğrenciler ilgi gösterdiler.

2018 Base sergisinde yirmi ayrı şehrin otuz üniversitesinden katılım sağlandı. Toplamda doksan dört genç yeteneğin yüz beş yapıtı galeride sergilendi. 105 yapıt sanatseverlerle buluşurken genç yeteneklerin eserleri koleksiyonerlerin zevkine sunuldu. Bundan da önemlisi önde gelen küratörler sanatçıları yakından tanıma fırsatı buldu.

Base sergisi gibi genç yeteneklerin ilk sergilerini sunma fırsatı buldukları galeriler, öğrenciler için maddi kazançtan daha çok bir iş ağı oluşturma, sanat dünyasına girme ve sanat kariyerlerini doğru yönde yönetmelerine imkan vermekte. Çünkü yetenek değerli olsa da bunu performe etmek de yetenek kadar önemli. Yeteneklerin nasıl ve nerde sergileneceği ise tecrübeli insanların yardımıyla öğrenilmekte.