Artık Sanat Oyunlarda Hayat Buluyor

Tıpkı tüm canlılar gibi aslında var olan her şey evrilir. Sürekli ve durmaksızın ilerleyen bir zaman, gerisinde aynı kalacak hiçbir şey bırakmıyor. Tabii zamanla birlikte teknoloji, teknoloji ile birlikte sanat da formunu değiştiriyor. Bundan binlerce yıl önce duvarlara kömür gibi maddelerle çizilmiş ilk resimlerden bu yana geçen zaman sonrası sanat, çağımızda dijital bir boyut kazandı. Zamanın sanat ile birlikte değiştirdiği oyunlar da inanılmaz noktalara ulaştılar. Artık neredeyse gerçek denebilecek kalitede görüntülerin varlığı ile oynanan oyunlara rastlamak mümkün. Son olarak sanal gerçeklik gözlüklerinin gelişimi ile birlikte oyunlar ve dijital sanat kendini aşmak üzere.

Sanatçıların Zamanla Mücadelesi

Sanat nedir sorusuna bugüne kadar verilen binlerce cevap var. Bunlar arasında bir tanesi benim çok hoşuma gitmişti. [b]Sanat bir ruhtur.[/b] Sanatın ruhunu görebilenler elbette çok şanslı insanlar. Bu sayede aslında çağların ruhunu görmek de mümkün oluyor. Örneğin, bugün bir Rönesans sergisine gittiğimizde o çağın tüm yansımasını görebiliyoruz. Peki yüzyıllar sonra bizim zamanımızın sergilerine gidecek olanlar hangi eserlere bakacaklar. Rönesans eserlerinin ya da meyve ve sebze resimlerinin taklitlerine değil elbette. Bana kalırsa böyle sergilerde sadece dijital eserler yer alacak. Kağıt, tuval ya da herhangi bir obje üzerine çizilen ya da işlenen eserlerin artık modaları geçti.

Kod Yazarak Sanat Yapmak

Bazı insanlar hala yeni çağın yeni eğlencelerine alışabilmiş değil. Jenerasyonlar arasındaki kopukluğun en büyük nedeni de oynadıkları oyunlar arasındaki farklılıklar olabilir. Ailesi ile aynı türde oyunlardan zevk alan çocukların aile ilişkileri biraz daha kuvvetli olabiliyor. Eski jenerasyonun yeni oyunlara alışması, aile bağlarına da katkı sağlayabilir.

Bugün sanat yaparken kalem yerine bilgisayar kullanmaya başladık. Dünyanın büyük bir çoğunluğunun haberi olmasa da, özellikle Avrupa’nın büyük şehirlerinde inanılmaz bir dijital sanat akımı gelişiyor. Bu akım elbette oyunlara da yansıyor. Gerek Japon, gerek Amerikalı sayısız sanatçı şu anda gelecek neslin oyunları için gece gündüz bilgisayar başında kod yazıyorlar. Bu bölümde yer alan yazılarda oyun dünyasına giren ve hatta birçok oyuna yön ve tarz veren sanat eserleri hakkında faydalı bilgiler bulacaksınız.