38. İSTANBUL FİLM FESTİVALİ PROGRAMI AÇIKLANDI

Türkiye’nin en önemli festivallerinden biri olan İstanbul Film Festivali bu sene otuz sekizincisi ile sanatseverler ile buluşuyor. 5 – 16 Nisan 2019 tarihlerinde seçilen özel filmleri sinema hayranlarının karşısına çıkaracak olan festivalde ödüller kimlere gidecek merak ediliyor.

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından düzenlenen İstanbul Film Festivali, sadece önemli filmlerin sergilendiği bir festival değil. Festivalde paneller, söyleşiler ve atölyeler olacak ama bundan daha değerlisi, filmler ödüllendirilecek. Özellikle yeni yeteneklerin filmleri uzun ve kısa metraj olarak ayrı kategorilerde değerlendirilecek. İstanbul Film Festivali’nden ödül almanın çok önemli bir rütbe olduğunu bilen her sinemacı, oyuncu, yönetmen ve diğer emekçiler için önemli günlere az kaldı.

12 Günde 186 Film Gösterilecek

38. İstanbul Film Festivali bu sene 12 gün sürecek. Bu süre zarfında ise toplam 186 film izleyicisi ile buluşacak. Bu filmlerden 175 adeti uzun metrajlı iken, 11 adeti kısa film. Sadece Türk filmleri değil, dünya sinemasından en önemli filmler festival kapsamında yer almakta.

Toplam 45 ülkeden 186 film 19 ayrı kategori altında yayınlanacak. Film biletlerine ulaşanlar için tam bir sanat ziyafeti çekme fırsatı var.

Film Yarışması ile Yetenekler Ödüllendirilecek

İstanbul Film Festivali sinema tutkunlarını mutlu ettiği gibi, sinemaya gönül vermiş sinema emekçileri için de çok değerli. Çünkü festival kapsamında çok sayıda ödül dağıtılmakta.

38. İstanbul Film Festivali’nde Uluslararası Yarışma, Sinemada İnsan Hakları Yarışması, Ulusal Yarışma, Ulusal Belgesel Yarışması ve Ulusal Kısa Film yarışmalarında ödül kazanan filmler, festivalin 16 Nisan Salı akşamı düzenlenecek ödül töreninde açıklanacak.

Genç yeteneklerin ödüllendirildiği kategori olan Uluslararası Altın Lale Ödülü, sinemaya yeni başlayanlara verilecek. 10 farklı ülkeden yarışmaya katılan 12 film bu ödülü kazanmak için yarışacak ve ödül töreninde kimin kazandığı ilan edilecek.

İstanbul Film Festivali’ne özgü çok önemli bir ödül olan Sinemada İnsan Hakları Yarışması bu sene de yapıldı. Ödüle destekleyici olan Eurimages fonunun desteğiyle birinci 5 bin Euro kazanacak.

38. İstanbul Film Festivali ile ilgili daha fazla bilgiyi İKSV’nin resmi sayfasından takip edebilirsiniz.